G4/07 Gimp I

Test z teorie databází

Test z databází, varianta B


POČÍTAČOVÁ GRAFIKA

Opakování základních pojmů počítačové grafiky

 • rastr, vektor
 • pixel, rozlišení, barevná hloubka, DPI, počet megapixelů
 • formát: ztrátovost, bezztrátovost

Opakování základních nástrojů v Gimpu

 • vrstva: přidávání, přeskupování, slučování
 • kreslící nástroje, vložení textu
 • výběry: funkce, nástroje, rychlá maska
 • transformace: posun, rotace, škálování

Zadání G1: koláž

Postupujte podle instrukcí a vytvořte koláž podobnou této

obrazek nenalezen

avšak Vaše verze nesmí být úplně identická!

 1. Vytvoříme si nový soubor s rozlišením 1280×720 a průhledným pozadím a do pozadí vložíme tento obrázek (pozadí), jenž nátrojem posunu nějak rozumně vycentrujeme. Obrázek si hned uložíme ve formátu xcf.
 2. Z tohoto obrázku (žirafa) vhodným nástrojem (např. Výber podle barvy anebo Kouzelná hůlka, příp. využít inverzi výběru) vybereme žirafu a vložíme ji postupně jako tři nové vrstvy do naší koláže.
 3. První žirafu ponecháme v původní velikosti a přesuneme ji na vhodné místo.
 4. Druhou žirafu zmenšíme a umístíme ji tak, aby byla před první žirafou. Docílíme toho vhodným pořadím vrstev.
 5. Třetí žirafu zmenšíme jěště víc a zrcadlíme ji kolem vertikální osy. Umístíme ji tak, aby se nacházela před nějakým stromem z pozadí.
 6. Úpravy na první žirafě: pomocí nástrojů Barvy změníme barvu jejích „pásů“ tak, aby byly v odstínech jediné (libovolné) barvy. Nastavíme vhodně kontrast a vytvoříme jí stín (viz další bod).
 7. Stíny vytvoříme následovně: obrys žirafy vybereme vhodným nástrojem. Následně si vytvoříme novou průhlednou vrstvu a výběr v této vrstvě vybarvíme vhodnou barvou (získanou např. Barevnou pipetou ze stínů stromů v pozadí obrázku). Na vrstvě provedeme Škálování ve vertikálním směru a nástrojem Naklonění stín vhodně nakloníme. Nakonec stín vhodně pozicujeme, příp. nastavíme částečnou průhlednost vrstvy.
 8. Úpravy na druhé žirafě: kromě vhodného nastavení kontrastu jí dvakrát „zalomíme“ krk. Uděláme to např. tak, že vždycky vyjmeme část krku, vložíme ho jako novou vrstvu, jež rotujeme a pozicujeme. Po vyskládání nového krku vrstvy vhodně sloučíme tak, abychom měli celou žirafu opět v jediné vrstvě. Následně žirafě uděláme stín podle popsaného postupu.
 9. Úpravy na třetí žirafě: výběrem stromu před ní a jeho vložením jako nové vrsty (nezapomenout vrstvy správně přeskupit) docílíme toho, že žirafa se ocitne za stromem. Nastavíme jí nejmenší kontrast ze všech tří žiraf a stín už postačí nakreslit vhodným kreslícím nástrojem.
 10. Z tohoto souboru (tučňák) vybereme a vložíme opět jako novou vrstvu tučňáka. Zmenšíme ho a pozicujeme do jedné z korun stromů. Podobným postupem jako v případě třetí žirafy docílíme toho, že koruna stromu bude zakrývat spodek tučňáka. Vhodným použitím Gumy ze správné vrstvy vymažeme spodek tučňáka a vytvoříme stín tučňáka i stromu, nejlépe z jediné sloučené vrstvy.
 11. Průsvitných bublinek docílíme např. tak, že výběrem eliptické oblasti vybereme požadované tvary a do nové vrstvy si je vybarvíme bílou barvou, následně nastavíme průhlednost vrstvy
 12. Nakonec vložíme text pomocí nástroje Text.
 13. Kromě xcf souboru si obrázek uložíme i ve formátu jpg, kde nastavíme šířku na 800px, výška automaticky se zachováním poměru stran. Na svou stránku umístíme jak odkaz na xcf soubor, tak tagem img zobrazíme jpg verzi obrázku.

Zadání G2: domácí koláž

Vytvořte vlastní verzi tohoto zadání s jiným pozadím a jinými figurami v popředí. Zavěste to na svou stránku analogicky jako G1.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>