G8/10.5 Soubory

Operační systém Windows (jakákoli verze) rozlišuje diskové jednotky (pevné disky, optické disky, flash disky, externí disky, síťové disky, …) podle písmen A:, B:, C:, D:, … Hlavní pevný disk, na němž je nainstalován operační systém, má nejčastěji přiřazeno písmeno C:. Kromě písmen jsou disky (=zkratka pro diskové jednotky) i pojmenovány, to však není tak důležité.

Na discích se nacházejí soubory, které jsou organizovány prostřednictvím složek (adresářů). Soubor je souborné označení pro údaje uložené na disku (=data), vytvářející jeden celek, např. film, písničku, program, dokument, … Složka je organizační nástroj, jenž v obecnosti obsahuje jak soubory, tak jiné složky. Tento fakt má za následek, že složky na dané diskové jednotce vytvářejí tzv. stromovou strukturu, tzn. hlavní složky se větví do podsložek, které se mohou větvit dále atd. Soubory a složky mají v počítači svou adresu, vyjádřenou ve tvaru
Písmeno_disku:Složka\Podsložka\Další_podsložka\…\soubor.přípona. Např. C:\Moje_soubory\film.mkv

Jak soubory, tak složky mají jméno. U souborů je jméno často tvořeno názvem a příponou, které jsou odděleny tečkou, např. „soubor.ext“. Podle přípom poznáme, o jaký typ souboru se jedná. Nejběžnější přípony jsou docx (Wordovský dokument), mp3 (hudba=audio), avi (video), exe (spustitelné programy), jpg (obrázek). Nejdůležitější složky ve Windows 7 jsou C:\Windows, kde je nainstalovaný operační systém, C:\Program Files, kde jsou nainstalované programy a C:\Users, kde se nacházejí uživatelská data.

K organizaci souborů a složek nám poslouží jak okna Windowsu (program Explorer, stejný jako browsování), tak programy typu souborový manažer (file manager), např. Total Commander, Free Commander, … Správa souborů a složek znamená vytváření složek příp. souborů, přejmenovávání složek a souborů, jejich kopírování, přesouvání a mazání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>